Liberecké
Zelenenoviny.cz

Jablonec nad Nisou pomáhá lidem bez domova

11.3.2019 | Jablonec nad Nisou

Nezisková organizace Naděje vybudovala v Jablonci nad Nisou pět mobilních iglou, která pomáhají osobám bez domova přečkat mrazivé noci. V příštím roce by se měl jejich počet znásobit a nabídnout tak přístřeší většímu počtu lidí.

 


Naděje spolupracuje s azylovým domem

V Jablonci nad Nisou je více než 350 lidí bez přístřeší, z toho 70 osob žije přímo na ulici. Nezisková organizace Naděje získala pět mobilních polyetylenových přístřešků – iglou, které pomohou lidem bez domova přečkat mrazivé noci.

Dva přístřešky začal nabízet jablonecký Azylový dům Za Plynárnou. Pokud se iglou osvědčí, statutární město Jablonec nad Nisou podpoří nákup dalších mobilních přístřešků.

„V Jablonci nad Nisou před problematikou bezdomovectví nezavíráme oči, ale snažíme se ji aktivně řešit. Jsem proto rád, že je právě jablonecký azylový dům jedním z prvních zařízení, kde se začala mobilní iglou používat,“ říká náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek a upřesňuje: „Nezisková organizace Naděje získala celkem pět mobilních přístřešků díky nejmenovanému dárci. Dvě iglou využívá jablonecký azylový dům, další dvě poputují do Liberce a jeden přístřešek bude k dispozici v Mladé Boleslavi. Pokud se osvědčí, město podpoří nákup dalších.“

I přesto, že se rozšiřuje počet lůžek v jablonecké noclehárně, jsou k dispozici horké židle apod., v mrazivých dnech je volných míst nedostatek. „Mobilní přístřešek vnímáme jako další rozšířením portfolia poskytovaných služeb azylového domu. Nabízí tak alternativu především pro lidi bez domova, kteří požívají alkohol, a tak nesplňují pravidla pro pobyt v noclehárně,“ vysvětluje vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Rosenbergová.

Za jablonecký azylový dům převzal mobilní přístřešky pracovník terénního programu Karel Pauch, který na vlastní kůži vyzkoušel přenocování v tomto přístřešku. „Cítil jsem se v iglou celkem bezpečně. Bylo tam teplo, trochu těsno, ale dalo se to,“ uvádí Karel Pauch.

„Přečkat noc v iglou může zachránit život, ale nemyslím si, že by to řešilo problém bezdomovectví jako takový,“ říká oblastní ředitelka Naděje Milena Havrdová a dodává: „Oceňuji však, že lze iglou využít i v extrémních mrazech okolo minus dvaceti stupňů a přesto je uvnitř přijatelných deset až patnáct stupňů nad nulou.“

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Město Jablonec nad Nisou

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

    Reklama:

    .

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtryvody.cz