Liberecké
Zelenenoviny.cz

Poběžte pro paměť národa

18.5.2021 | Liberecký kraj

Již šestý ročník benefičního Běhu pro Paměť národa se poběží od 20. do 23. května tohoto roku. Kvůli aktuální coronavirové situaci se neuskutečný slavnostní hromadný start, závodníci budou probíhat připravenými tratěmi po celé republice individuálně nebo s přáteli či rodinou. Za Liberecký kraj pořádá benefiční běh TJ Sokol Jablonec nad Nisou. 


Od čtvrtka 20. do neděle 23. května 2021 se uskuteční šestý ročník benefičního Běhu pro Paměť národa. Letos se účastníci budou muset kvůli Covidu-19 obejít bez slavnostního hromadného startu, na vyznačené trasy v parcích a lesích po celém Česku se vydají tentokrát jednotlivě nebo s rodinou. Závodníci mohou svůj běh opět symbolicky věnovat osobnosti, která je inspiruje. Lidé nejčastěji běhají za Miladu Horákovou, letce RAF nebo babičku či dědu. Startovné je stanoveno na 300,- Kč a putuje na podporu dalšího natáčení vzpomínek pamětníků. Loňský ročník přinesl 741 000 Kč a zúčastnilo se ho více než 2100 závodníků. V tuto chvíli je již registrováno více než pět set běžců a přes sto firemních a školních týmů.

„Udělejte si díky Běhu výjimečný den s rozhlasovými Příběhy 20. století. Trochu protáhnete tělo, můžete se třeba zaposlouchat do našeho podcastu a třeba popřemýšlíte o nějaké vlastní starosti. Určitě, zvolíte-li rozumné tempo, vám bude po běhu dobře na těle i na duši. A navíc nám pomůžete. Díky vám se podaří uchovat pro naše děti další příběh Paměti národa. Moc si této pomoci vážím. Sám do toho jdu! Jako každý ročník, tak i letos, a těším se na svých pomalých deset kilometrů v pražské Hvězdě, i když zvažuji, že bych vyrazil do Brna nebo Plzně,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa.

Běh pro Paměť národa se koná v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Chrudimi, Zlíně, Plzni, Třebíči, Ústí nad Labem, Liberci – Vratislavicích nad Nisou a na dalších deseti místech. Od čtvrtka 20. května do neděle 23. května jsou pro běžce ve Vratislavickém lesoparku a okolí připraveny vyznačené trasy o délce 5 km a 10 km. Děti s rodiči či fyzicky méně zdatní běžci si mohou proběhnout nebo projít symbolický 1 km okruh. Zúčastnit se může opravdu každý a sportování pro dobrou věc jistě půjde snadno spojit třeba s rodinným výletem nebo s procházkou se psím parťákem. „Pro všechny zúčastněné čeká v cíli na doplnění energie ke každé zakoupené kávě malý zákusek od partnera Běhu, kavárny Bez konceptu 101010,“ prozradila Michaela Pavlátová z Paměti národa Severní Čechy, která společně s T.J. Sokol Jablonec nad Nisou Běh pro PN v Liberci – Vratislavicích organizuje. 

Na střeše KC Vratislavice 101010 je k Běhu instalovaná od 7.5. do 24.5. doprovodná výstava Příběhů 20. století.

Běžet pro Paměť národa lze během května také kdekoliv. Připojit se tak mohou i ti, kteří to na konkrétní místo mají daleko, žijí v zahraničí nebo raději běhají po svých oblíbených trasách. Důležité je běžet pro dobrou věc a za všechny, kteří to nevzdali — za válečné veterány, politické vězně, skauty nebo zavražděné novináře. Na startovní číslo si ale lze jako v předchozích ročnících napsat třeba příbuzného, který si prošel komunistickým lágrem nebo babičku, která přežila holocaust, kohokoliv, kdo je inspirací pro ostatní a na jehož osud by se nemělo zapomenout.

Zaplacením startovného všichni zúčastnění přispějí na rozšíření sbírky Paměti národa. Registrovaní závodníci dostanou startovní číslo a svůj výkon si budou moci poměřit s ostatními alespoň on-line. Stačí si jen změřit výsledný čas pomocí aplikace nebo stopek a zaslat jej organizátorům. Méně soutěživým typům pak postačí odhodlání, nadšení pro věc a touha vykonat něco dobrého.

Registrace je možná už teď na www.behpropametnaroda.cz, kde je více informací o jednotlivých kategoriích i vyznačených trasách v jednotlivých městech.  

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Liberecký kraj

Zdroj foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

  Reklama:

  .

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtryvody.cz