Liberecké
Zelenenoviny.cz

Venkovní expozice na Vísecké Rychtě

25.10.2021 | Liberecký kraj

Vísecká rychta v Kravařích je krásné, veliké, zachovalé roubené stavení, které slouží jako detašovaná expozice českolipského vlastivědného muzea. Nová venkovní výstava se jmenuje Práce na poli, a jak z názvu vypovídá ukazuje, jak se dříve na vesnici hospodařilo. 


Práce na poli. Tak se jmenuje nová venkovní expozice skanzenu Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy. Je zaměřená na zemědělské stroje a nářadí a nalézá se v přístřešku v zadní části dvora areálu Vísecké rychty. Jejím cílem je přiblížit především mladším návštěvníkům, jak se dříve pracovalo na polích Českolipska.

„Vísecká rychta patří k odlehlejším expozicím našich muzeí. Kravaře a jejich okolí jsou však dobrý tipem na rodinný výlet, který je možné využít k tomu, aby rodiče dětem vysvětlili, na co se používalo to které nářadí či zemědělské stroje. Není to však to jediné, co Vísecká rychta nabízí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„K vidění zde jsou zemědělské stroje a nářadí, které používali naši předci k rozrývání, kypření a obracení půdy, ale také k setí a sázení – například obilí, brambor nebo řepy. Součástí expozice jsou i dva historické pojízdné postřikovače, sloužící k hubení škůdců na rostlinách,“ řekl Marek Hofman, vedoucí skanzenu, který je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě – příspěvkové organizace Libereckého kraje.

Návštěvníci Vísecké rychty si prohlédnou pluhy, ruchadla, plečky, polní smyk, brány, válce, pohrabovačky, secí stroje, sekačky, samovaz nebo lis na slámu. Tyto stroje a nářadí byly v průběhu let zakoupeny nebo darovány většinou lidmi z Českolipska.

Některé z uvedených zemědělských strojů a nářadí jsou různého stáří, takže lze jejich prostřednictvím porovnat technický pokrok. „Exponáty ještě nikdy nebyly vystavené. Návštěvníci se tak mohou seznámit s další částí rozsáhlé sbírky Vlastivědného muzeum a galerie, která byla uložena v depozitářích,“ poznamenal ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček.

Na tuto expozici naváže další připravovaná nová stálá expozice s názvem Práce ve stodole.  Ta přiblíží, jak se po sklizni zpracovávaly a dále využívaly zemědělské plodiny.  

Redakčně upraveno

Zdroj: Liberecký kraj

Zdroj foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

  Reklama:

  .

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtryvody.cz