Liberecké
Zelenenoviny.cz

Záchrana Lužických hor

8.7.2021 | Lesy ČR

Zpomalit nebo zastavit kůrovcovou kalamitu v naší republice se už podařilo na většině území České republiky. Letos kalamita graduje v severních Čechách, kde nejpostiženější oblastí jsou Lužické hory. Aby následky kalamity byly co nejmenší, vysazuje podnik Lesy ČR průběžně stromy nové - pojďme se podívat na podrobnosti. 


Lesy v Lužických horách čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. Podnik tam kvůli suchu a kůrovci vytěžil v roce 2018 celkem 17 800 m3 dřeva, o rok později sto tisíc ma loni 311 tisíc m3. Do konce letošního května to bylo 117 tisíc m3 s celoročním odhadem až 400 tisíc m3 kalamitního dřeva. „V oblasti nyní pracuje 27 komplexních těžařských čet s motorovými pilami i traktory a osm harvestorových uzlů,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Josef Vojáček. Po zásazích nevznikají zcela holé plochy. „Při rozčleňování ploch jsme se zavázali k ponechávání listnatých porostů, přirozeně obnovených stromů a pro zvýšení biodiverzity asi 30 m3 sterilních smrkových souší na hektar,“ pokračoval. Lesy ČR i AOPK ČR se shodly na potřebě systematické obnovy ekologicky stabilnějších a přírodě bližších lesních porostů v CHKO Lužické hory, jejichž součástí bude i nezbytná těžba kůrovcem napadených porostů.    

„Po zkušenostech z jiných oblastí je efektivní postup proti kůrovci jasný a lesníci ho znají. Se zástupci ochrany přírody mají společný cíl, zastavit kalamitu a zachovat lesy. Proto oceňuji vzájemnou snahu o dohodu, která prospěje přírodě,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman při návštěvě Libereckého kraje.

Intenzivní lesnická činnost při potlačení kalamity vyžaduje po určitý čas i nezbytnou toleranci. Proto podnik o situaci v lesích informuje na společných setkáních také veřejnost a zástupce samospráv, například v Novém Boru, České Lípě a jinde. „Plochy po těžbě průběžně upravujeme a uklízíme, ale celou lesnickou infrastrukturu obnovíme až po odeznění kalamity. Zatím prosíme o trpělivost,“ dodal Vojáček.

Lesy ČR už začaly také s obnovou porostů. Letos podnik plánuje výsadbu asi 900 tisíc sazenic na 150 hektarech ve velmi pestré druhové skladbě. „Maximálně využíváme přirozenou obnovu lesů ze stojících stromů, jde o desítky hektarů ročně,“ zmínil generální ředitel. Tamější lesy nové generace tvoří směs dřevin odolnějších vůči změnám klimatu i škůdcům. V nadmořské výšce do 800 metrů dominují buky, javory a jedle.  

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Lesy ČR

Zdroj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

    Reklama:

    .

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtryvody.cz