Liberecké
Zelenenoviny.cz

Záchranný program pro koniklec otevřený

15.4.2020 | Ministerstvo životního prostředí

Koniklec otevřený - kriticky ohrožený druh s velkými fialovými květy, které je možné právě v těchto dnech vzácně spatřit už jen na několika lokalitách v České republice. Pro zachování tohoto vzácného druhu v naší přírodě spouští Ministerstvo životního prostředí záchranný program. Opatření směřující ke zlepšení stavu populací a k zajištění péče o poslední místa výskytu tohoto u nás bude v následujících 10 letech realizovat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s ostatními orgány ochrany přírody i jednotlivými vlastníky pozemků a hospodáři.


V České republice se přirozeně vyskytuje pět původních druhů konikleců. Všechny však v posledních desetiletích ubývají a jsou proto zařazeny mezi zvláště chráněné druhy rostlin. Koniklec otevřený se vyskytuje už jen na posledních 24 místech u nás, kde zbývá často již jen několik rostlin. I tak je právě ČR jedním z posledních míst s jeho výskytem ve střední Evropě.

Aby koniklec otevřený z naší přírody úplně nezmizel a ČR přispěla i k udržení tohoto druhu v rámci střední Evropy, připravili pro něj odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program [1]. Jeho cílem je zachovat tento vzácný druh v hlavních oblastech jeho výskytu - v Českém středohoří, Českolipsku, Doupovsku, Podkrušnohorské pánvi a Středním Povltaví. V těchto oblastech ochranáři vytipovali dvacet prioritních lokalit, na kterých bude záchranný program probíhat přednostně.

Historicky byl koniklec u nás relativně hojně rozšířenou rostlinou, která rostla na extenzivních pastvinách, často v okolí skalních výchozů nebo kamenných snosů. Pastviny pravidelně přepásávala stáda ovcí a koz (které nejen, že udržovaly porost travin, ale také narušovaly terén) a alespoň jednou ročně se kosily. Přístup člověka ke krajině se však po druhé světové válce radikálně změnil. Upuštění od tradičního obhospodařování krajiny (zánik extenzivní pastvy, eutrofizace, zarůstání a zalesňování stanovišť) způsobilo výrazné změny ve složení rostlinných společenstev. Lokality výskytu koniklece začaly zarůstat a početnost této světlomilné, konkurenčně slabé rostliny se začala snižovat. V posledních několika desetiletích se velikosti jednotlivých populací dále zmenšovaly, snižoval se počet jedinců na většině lokalit a později některé lokality i zcela zanikly.

Redakčně upraveno

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Zdorj foto: Pixabay

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

    Reklama:

    .

    Reklama:
    Filtry na pitnou vodu

    Filtryvody.cz