Liberecké
Zelenenoviny.cz

Lomnice nad Popelkou se stala Historickým městem

10.5.2022 | Liberecký kraj

Lomnice nad Popelkou je město v okrese Semily v Libereckém kraji, ležící v širokém úvalu říčky Popelky ve zvlněné krajině na rozmezí Krkonošského podhůří a Ještědsko-kozákovského hřbetu. Nejstarší zmínku o Lomnici nad Popelkou najdeme v Dalimilově kronice z r. 1232. V počátku 19. stol. zde započala tradiční výroba proslulých lomnických sucharů, oplatek a kulatek. V současné době město nabízí svým návštěvníkům bohaté sportovní a kulturní vyžití. Typické pro město a okolí jsou stavby lidové architektury (Vesnická památková rezervace Karlov, roubené domy, dřevěná zvonice), historické, církevní a kulturní památky. A právě díky nim se dne 7.5.2022 městu dostalo titulu Historické město. 


Titul Historické město Libereckého kraje se stala Lomnice nad Popelkou. Obsadila první místo v krajském kole soutěže o Cenu Programu regenerace za rok 2021. Předání ocenění se uskuteční 7. května od 17 hodin v rámci Slavnosti vína. Zástupce města obdrží šek na sto tisíc korun.

„Jsou města, která velice dbají na to, aby byl uchován odkaz předků v podobě zachovalé architektury a památek, které po přechozích generacích zůstaly. Své památkové rezervace a památkové zóny zvelebují, podporují občany v památkových obnovách. Jedním z takových měst je tradičně Lomnice nad Popelkou. Vedení města skutečně o historický odkaz pečuje, zaslouženě a opakovaně je adeptem na zisk Ceny Programu regenerace,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón je dotačním titulem Ministerstva kultury České republiky určeným k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech historických měst.

Na dotaci dosáhnout a do soutěže se zapojit mohou města, která mají zpracovaný vlastní program na obnovu památkových rezervací a zón a společně s vlastníkem se na ní finančně spolupodílí. Členy pracovních komisí programu regenerace některých měst jsou i zástupci odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.

O výsledcích soutěže rozhoduje odborná komise. Ta při hodnocení věnuje pozornost například kulturním památkám, jejich stavu, nákladům vynaloženým na jejich obnovu, ale i na úklid v památkových zónách a rezervacích, zpřístupnění památek a podobně.

Lomnice nad Popelkou zvítězila v krajském kole této soutěže i v letech 2015 a 2018. Minulý rok se stala Historickým městem Libereckého kraje Dubá, jež letos obsadila druhou příčku.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Liberecký kraj

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:  Reklama

  Co se dělá pro životní prostředí v Libereckém kraji:

  Reklama:

  .

  Reklama:
  Filtry na pitnou vodu

  Filtryvody.cz